50 let juda v Písku
Když Jigoro Kano v 19.století založil první školu judo (Kodokan), asi netušil, že jeho umění „jemné cesty“ si najde cestu do celého světa.
U nás v Písku se judo objevilo poprvé v roce 1953, kdy do Písku zavítal oddíl judo z Českých Budějovic vedený p. Miloslavem Vachelem a veřejnosti poprvé předvedl ukázky juda a sebeobrany. Tyto ukázky měly značný ohlas, a tak byl v září 1953 pozván na čtrnáctidenní kurz do Českých Budějovic pan Marek s cílem založit v Písku oddíl judo. Poté byl proveden nábor, na jehož základě se dostavilo přes 30 zájemců o tento sport. Přes všechny těžkosti, které museli zájemci překonat z hlediska materiálního zabezpečení, byl v lednu 1954 založen oddíl juda a sebeobrany při TJ Slovan Písek. Ve dnech 27.-28.2.1954 probíhal v Českém Krumlově krajský přebor mužů v judu, na kterém obsadil p. Marek 3.místo ve váze do 54kg. V dubnu 1954 bylo připraveno na páskování 6 mužů (pánové Kopecký, Cibelius, Rataj, Fanta, Holub, Jarolím). Jelikož p. Marek musel tehdy služebně mimo Písek, byl vyslán do krajské školy juda p.T.Cibelius, který po jejím absolvování převzal trénování oddílu. Tehdy mezi nejlepší závodníky patřili Richard Fanta (později VŠ Praha), pánové Wonka a Kaštánek. T.Cibelius a T.Blažek pomohli později k založení oddílu při ZSŠ Písek, kde trenérství převzali pánové Procházka a Slepička. V té době se tohoto sportu ujalo vedení TJ TH Písek. Trénování se ujal Tomáš Blažek a pravidelně se trénovalo do poloviny roku 1962, kdy p.Blažek zanechal trenérství.
V šedesátých letech sice judisté v Písku trénovali, ale bylo to pouze pár nadšenců, kteří na vlastní pěst poznávali taje juda. V roce 1972 se trenérství ujal středoškolský profesor Jaroslav Kaštánek. Sestavil družstvo mužů, které se v roce 1973 umístilo v krajském přeboru na 3. místě. Toto družstvo se po soutěži prakticky rozpadlo a trenér Kaštánek zanechal činnosti. U juda zůstali pouze nejvěrnější členové. Judisté trénovali ve staré budově na ostrově, kde nebylo světlo, topení, voda a v zimě bylo občas nejprve potřeba smést sníh ze staré zápasnické žíněnky, protože rozbitými okny profukovalo. Ovšem koupel po tréninku v Otavě měla také něco do sebe. Tehdy se vrátil ze základní vojenské služby bývalý člen oddílu Stanislav Kopecký a ujal se vedení zbytku oddílu. Byl proveden nábor na středních školách a začínalo se prakticky znova. Byla pronajata tělocvična, která alespoň částečně splňovala tréninkové podmínky. Podařilo se sehnat tatami (žíněnku), které bylo ovšem pověstně svojí tvrdostí a bylo pouze o málo měkčí než parkety. Ale cvičilo se, postupně se trénovalo na ZDŠ Husova, na zemědělské škole, na SPŠ, v „pionýráku“ u Putimské brány, v ZDŠ Šobrově, v ZDŠ Maxima Gorkého (dnešní ZŠ E. Beneše) a odsud jsme se naposledy v polovině devadesátých let stěhovali do tělocvičny SOU Písek v Komenského ulici, kde se trénuje doposud. Ale zpět do minulosti.
V roce 1975, kdy družstvo mužů obsadilo ve složení Šefl (později reprezentant ČSSR a autor pověstného držení známého jako „Šeflova hadice“), Češka, Pavelka, Vrba a Kopecký 5.místo v kraji. V tomto roce se připojil k trenérovi Kopeckému i Jiří Vrba. Tato trenérská dvojice začala systematicky trénovat judisty RH Písek včetně mládeže. Konec sedmdesátých let odstartoval éru nejúspěšnějších let juda v Písku. V této době zde trénovali judisté, kteří vozili medaile nejen z krajských soutěží, ale i medaile z mistrovství republiky (Jaroslav Branšovský, Martin Havelka, Miloslav Mikeš, Jan Cvejn, Barbora Hauerová, v žácích Marek Procházka, Michal Berka, Ondřej Zajíček a mnozí další).
V roce 1988 se oddíl juda oddělil od Rudé Hvězdy Písek a vznikla samostatná tělovýchovná jednota Budoclub Písek. Tímto krokem se judisté dostali do svízelné situace. Bylo nutno zajistit nové tatami a vyřešit finanční situaci. To vše se podařilo a Budoclub Písek bez úhony přestál i společenské změny v roce 1989, kdy se do popředí začala dostávat především otázka financování činnosti. Že dokážeme zvládnout i toto, dokazuje skutečnost, že se letos scházíme při oslavě 50let juda v Písku. Oddíl má v současné době přes 50 členů, kteří se judu věnují převážně jako volnočasové aktivitě, sportovní soutěže jsou v současné době doménou spíše v mládežnických kategoriích. Nelze ovšem zapomenout na trenéry, kteří věnovali a věnují mnoho času, aby předali umění juda dalším. Z těch nejdéle působících: Stanislav Kopecký, Jiří Vrba, Václav Kolář, František Kandra, Jiří Šareš, Petr Tylichtr a současná trenérská dvojice Jaroslav Branšovský a Roman Kadlec.
Činnost Budoclubu Písek by nebyla myslitelná bez finanční podpory města Písku a sponzorů, většinou bývalých judistů. Těm všem patří naše poděkování. Věřím, že se opět setkáme i v budoucnu a to nejen při dalších kulatých výročích juda.